o Rasie

HOME

aktualności

galeria zdjęć

kontakt

linki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Jamniki są bez wątpienia jedną z najstarszych ras na świecie, wizerunki psów podobnych do jamników widnieją na sarkofagach staroegipskich.         Z wykopaliskach wiemy ze jamniki były w starożytnym Rzymie.Kroniki podają że na krakowskim dworze króla Zygmunta Starego też były Jamniki.

      Pierwszy obowiązujący wzorzec jamnika opracowano w Niemczech        w 1880 roku, przy czym był on wielokrotnie poprawiany, ostatni raz w 1964 roku i obowiązuje do dziś. Jamniki należą do grupy psów myśliwskich i jako psy użytkowe doskonale radzą sobie w norowaniu, tropieniu, a nawet jako psy gończe. Nie zmienia to jednak faktu że jamniki są wielkimi pieszczochami        i nadają się do zamieszkania tak w blokach jak i w domkach z ogródkiem. Jamniki są rasą stosunkowo długowieczną. Znam  jamnika 18 letniego. Niejednokrotnie kupują u mnie szczenięta ludzie którym odszedł jamnik          w wieku 14 – 16 lat. Jamnik jest  wręcz idealnym psem dla osób starszych        i samotnych.  W swych uczuciach jest  tak zaborczy , że to nie my mamy jamnika, to jamnik ma nas. Jamnik nie sprawia żadnych kłopotów żywieniowych, potrafi zjeść wszystko i w każdej ilości , choć z tą ilością należy uważać, bo jamniki maja tendencję do zapasania się. Jamnik prawidłowo żywiony zawsze ma przepiękną figurę i śliczną lśniącą sierść. Pogląd że jamniki nie mogą chodzić po schodach , a zatem nie bardzo nadają się do bloków jest błędny. Jeżeli jamnik od momentu szczenięcego do momentu całkowitego ukształtowania się kośćca ma  prawidłowo zbilansowane pożywienie, może pokonywać dowolną ilość schodów wielokrotnie w ciągu dnia, bez żadnej szkody dla zdrowia.
Jamniki są bardzo inteligentne i szybko się uczą, a zamiłowanie do czystości mają chyba w genach. 8 tyg. jamniczek jeżeli nie ma możliwości wyjścia na dwór, to swoje potrzeby załatwia na rozścielone w mieszkaniu gazety. Oczywiście jamnik starszy w domu nie załatwia się nigdy, nawet jeżeli musimy go zostawić samego na cały dzień. Jamnik nadaje się również do wspólnego zamieszkania z psami innych ras. U mnie jamniki mieszkają z bokserami           i stosunki między rasami są wręcz wzorcowe. Nie rywalizują miedzy sobą, za to doskonale się uzupełniają. Nie słyszałem by jamniki miały chorobę lokomocyjną, a moje jamniki co roku pokonują trasę z Podbeskidzia nad morze, gdzie dzika plaża i morska toń jest ich  żywiołem.

    Osoby które raz miały jamnika nie wyobrażają sobie by następny pies w ich życiu był innej rasy niż jamnik.

Stanisław Szczypiński         

 

 

 

 
Allegro - największe aukcje internetowe, najniższe ceny! Kup i sprzedaj! 

 ósemka.pl 

 
Google

Copyright © 2003 - 2006 by Hodowla Psów Rasowych  " Z Pisarskiej Wsi"